6 marca 2022 roku, o godzinie 11.50 zmarł w Łodzi znany dziennikarz radiowy i telewizyjny Andrzej Królikowski
Andrzej Królikowski urodził się 13 kwietnia 1934 roku w Łodzi i z tym miastem związany był do końca swoich dni. Karierę dziennikarską rozpoczął w wieku 26 lat w Rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi, gdzie pełnił funkcję sekretarza programowego, jednocześnie prowadząc autorską audycję Melodia, rytm i piosenka. Cieszyła się ona wielkim zainteresowaniem i uznaniem radiosłuchaczy z wielu powodów, a przede wszystkim ze względu na nowatorski styl prowadzenia narracji oraz jej niezwykle atrakcyjną zawartość muzyczną.
Radio Łódź było bez wątpienia dla Andrzeja Królikowskiego trampoliną do jego niekonwencjonalnej, pełnej sukcesów kariery telewizyjnej, którą rozpoczął w roku 1974 w Łódzkim Ośrodku Telewizyjnym w Redakcji Publicystyki i Informacji – początkowo jako reporter, następnie jako kierownik, a w latach 1978–1982 zastępca redaktora naczelnego. Opinia znakomitego prezentera i erudyty o szczególnej wrażliwości na sprawy społeczne zawiodła łódzkiego dziennikarza do stołecznego STUDIA 8, a następnie STUDIA 2, gdzie do roku 1986 redagował audycje w Telewizji Polskiej w Warszawie. W programie II TVP przygotowywał i prowadził „Gorącą linię – ekspres reporterów”, a także kierował Redakcją Reportażu.
Los tak chciał, że kariera dziennikarska Andrzeja Królikowskiego rozwijająca się pięknie na gruncie Telewizji Polskiej w stolicy zamknęła się nagle jakby „klamrą przekory” wobec nakazów władzy, bo z programów warszawskich został zwolniony za propagowanie treści jej niewygodnych.
Brakowało mu jednak ciągle muzyki. Przez kolejnych 10 lat prowadził w prywatnej stacji w Radiu Classic spotkania z piosenką, która miała rytm i melodię, czyli swoją wymyśloną w latach 60. audycję Melodia, rytm i piosenka.
Był bardzo serdecznym, koleżeńskim ciepłym człowiekiem. Utrzymywaliśmy kontakt przez długie lata, nawet po odejściu z radia, zawsze wspominając Radio Łódź jako nasz dom, miejsce, z którego nie chciało się wychodzić, a nawet wyjeżdżać na urlop. Zamiast gdzieś wyjechać przychodziliśmy do radiowego bufetu, aby wypić kawę i pogadać o polityce, o życiu artystycznym, o kolegach z pracy.
Do widzenia, Andrzeju. Bądź spokojny o morale naszej dziennikarskiej braci.
Niech to wspomnienie, Drodzy Przyjaciele, będzie formą kolejnego spotkania z Andrzejem, bo w świecie ducha nie ma pożegnań…
Pogrzeb Andrzeja odbędzie się się 21 marca 2022 r. o godz. 12 na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Zgierzu przy ul. Spacerowej, gdzie spocznie obok swojej zmarłej w 2011 roku żony Marii Hoffmann-Królikowskiej.
Krystyna Pietranek-Kulis