PROFESJONALISTA I INSPIRUJĄCY CZŁOWIEK

Dariusz Szewczyk

(1954-2023)

Gdy odszedł niespodziewanie w wieku zaledwie 69 lat, uświadomiliśmy sobie, że choć był człowiekiem powszechnie znanym i cenionym, który dał się poznać od najlepszej strony na wielu polach – mało o Nim wiedzieliśmy. Od lat był stałym gościem na naszych spotkaniach i wspierał mądrymi radami łódzkie Stowarzyszenie Dziennikarzy RP, ale nigdy nie stawiał siebie w centrum zainteresowania. Miał bogate życie, znał wielu ludzi, więc chętnie dzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem, ale i radością życia. Był bowiem człowiekiem przyjacielskim i niezwykle wrażliwym.

          Jak wspominał przed laty, rodzice uznali, że powinien mieć wrażliwość muzyczną. Zapisali Go więc do szkoły muzycznej. Gdy ukończył podstawówkę, stwierdzili, że musi mieć jakiś konkretny zawód, dlatego trafił do technikum ze specjalnością budowy dróg i mostów. To wyznaczało kierunek studiów na Politechnice Łódzkiej, ale chłonny wiedzy i nowych doświadczeń ostatecznie zdobył dyplom z eksploatacji samochodów i ciągników. To była wiedza bliższa Jego życiu i zainteresowaniom. Studia podyplomowe zaliczył w SGH.

Przygodę z mediami rozpoczął w Studenckim Radiu Żak. Grał na akordeonie i gitarze, miał nawet – jak wspominał – epizod koncertowy związany z festiwalem YAPA 1977. Kochał też żeglarstwo, które zbliżało Go do natury i było namiastką specyficznej wolności.

Z Radiem Łódź był związany od 1991, początkowo jako inżynier, potem dyrektor ds. techniczno-administracyjnych. Funkcję prezesa rozgłośni pełnił dwukrotnie, ostatnio w latach 2016-2021.

Zanim w marcu 2016 r. ponownie został powołany na stanowisko prezesa łódzkiej rozgłośni, przez kilka lat był prezesem w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa w Brzeznej (2012-2017). A Jego wiedza w tym zakresie wynikała z faktu, iż jako urodzony w Grójcu, w latach nauki w technikum, pomagał ojcu w prowadzeniu gospodarstwa sadowniczego. W Brzeznej zapamiętano Go jako człowieka szlachetnego, prawego i życzliwego ludziom. Był członkiem Związku Podhalan, ze  względu na aktywną działalność społecznikowską w tym regionie. Ze stanowiska prezesa Radia Łódź odwołany został w kwietniu 2021 r., dwa miesiące przed upływem kadencji. Na dwa miesiące przed ogłoszeniem wyników orgaznizowanego przez Niego konkursu Łodzianin Roku. Była to forma promocji niezwykłych łodzian i Radia. 

Ostatnio pełnił funkcję wicedyrektora Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Były prezes Radia Łódź był miłośnikiem teatru i społecznikiem, prezesem Fundacji „Pokolenia Plus”.

Był też wieloletnim wiceprezesem łódzkiego Stowarzyszenia Jazzowego „Melomani”. Od lat aktywnie uczestniczył w corocznych uroczystych galach Grand Prix Jazz Melomani w Teatrze Wielkim w Łodzi, wręczając zwycięzcom statuetki. Jako prezes Radia Łódź, znacząco przysłużył się Łódzkiemu Stowarzyszeniu Muzycznemu „Ocalić od Zapomnienia”, umożliwiając jego członkom przygotowanie cennego cyklu audycji. Ponieważ był absolwentem Politechniki Łódzkiej i cenionym społecznikiem, wybrano Go na przewodniczącego rady uczelni. Obowiązki zawodowe i swoje liczne społecznikowskie pasje łączył z zaangażowaniem w sprawy Łodzi i regionu. Jak napisano już po Jego śmierci – „był nie tylko wyjątkowym profesjonalistą, ale również serdecznym i inspirującym człowiekiem”.

W 2018 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi „za działalność na rzecz kultywowania narodowych tradycji i kształtowania patriotycznych postaw”. Za zasługi na polu zawodowym i społecznym uhonorowany został Odznaką „Zasłużony dla Miasta Łodzi”.

Koleżanki i Koledzy

z łódzkiego Oddziału SDRP