Pożegnaliśmy Jadwigę Wileńską-Jaworską

1 sierpnia 2023 roku łódzkie środowisko dziennikarskie poniosło kolejną stratę. W wieku 77 lat odeszła z naszego grona Jadwiga Wileńska-Jaworska („Iga”) – nieodżałowana, ceniona, długoletnia dziennikarka Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego.

Iga była wrażliwą, empatyczną osobą, zawsze gotową nieść pomoc i dobre słowo potrzebującym. I właśnie oni stawali się bohaterami jej reportaży. Z wieloma już po zrealizowaniu programu utrzymywała serdeczne i przyjacielskie kontakty. Byli Jej bliscy jak rodzina, znała ich kłopoty, radości, dzieliła z nimi smutki, zawsze służyła radą. Wiedzieli, że mogą na Nią zawsze liczyć. Taka była Iga.

W pracy koleżeńska, uczynna, chętna do dzielenia się swoim doświadczeniem zawodowym z młodszymi początkującymi dziennikarzami, a miała je niemałe.

Tworzyła swoje reportaże, felietony i filmy dokumentalne z wielką pasją i zaangażowaniem. Było tego sporo, bo ponad 150. Tematyka społeczna była Jej bardzo bliska, ale w kręgu Jej zainteresowań znalazła się również kultura i historia, szczególnie Łodzi, którą znała i kochała. Miało to odbicie w realizowanym cyklu Filmowa Encyklopedia Łodzi i okolic.

W ciągu 20 lat pracy zrealizowała 800 odcinków tych arcyciekawych programów. Do współpracy zaprosiła Ryszarda Bonisławskiego, znanego regionalistę, przewodnika turystycznego, senatora RP VIII kadencji. Duet ten przez 17 lat cieszył się wdzięcznością i sympatią wiernych telewidzów. Dzięki Idze i Ryszardowi Bonisławskiemu łodzianie poznawali zabytki i historię miasta.

Praca w telewizji to było całe życie Igi. Z łódzkim Oddziałem TVP związała się w 1976 roku i pozostała wierna tej instytucji aż do odejścia na emeryturę.

Za swoją twórczość i całokształt pracy zawodowej uhonorowana została Srebrnym Krzyżem Zasługi. Ma ponadto na swoim koncie kilka nagród państwowych.

Liczba osób towarzyszących Jej w ostatniej drodze jest dowodem na to, jaką sympatią, szacunkiem i uznaniem się cieszyła.

Cześć Jej pamięci

Helena Ochocka