ZMARŁ RED. WALDEMAR WIŚNIEWSKI

3 maja 2024 roku zmarł red. Waldemar Wiśniewski – dziennikarz, reportażysta, przez 35 lat związany z TVP Łódź. Był autorem wielu reportaży i programów poruszających trudne problemy naszej najnowszej historii.

        Urodził się 24 kwietnia 1955 roku w Rawiczu, ale wiązano go zawsze z Łaskiem, gdzie uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 1, a potem Liceum Ogólnokształcącego, w którym w maju 1973 roku uzyskał świadectwo maturalne. Kolejnym etapem edukacji były studia pedagogiczne na Uniwersytecie Łódzkim i magisterium w 1977 roku.

        Drogę do zawodu dziennikarskiego rozpoczął od praktyki w „Głosie Robotniczym” w Łodzi, następnie pracował w „Panoramie Robotniczej” w Tomaszowie Mazowieckim, Wydawnictwie „Sigma” w Łodzi, by w 1990 roku trafić do Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego. Tu zrealizował kilkaset audycji, reportaży, kilka filmów dokumentalnych, a także cykl historyczno-edukacyjny „Świadkowie nieznanych historii”. Ten ostatni poświęcony był ludziom najnowszej historii Polski nieobecnych w PRL-owskich mediach. Z filmów warto wymienić „Utopię władzy”, zaś z książek „Filmówka” oraz „Kto wpuścił dziennikarzy” – o strajku w Stoczni  Gdańskiej (współautor).

Był członkiem i aktywnym działaczem SDP. Po raz pierwszy zetknąłem się z nim w „Głosie Robotniczym”, a potem śledziłem jego działalność dziennikarską. Choć zajmował się m.in. historią najnowszą, pełną kontrowersji i emocji, szukał bardziej zrozumienia trudnych zjawisk społecznych niż opowiadał się po jednej ze stron. Wynikało to z jego przekonania i swoistego motta życiowego, że lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć. Generalnie znany był z życzliwości do ludzi, a szczególnie młodych dziennikarzy wkraczających na trudną drogę w tym zawodzie.

Zdobył wiele nagród za reportaże, uhonorowany został Srebrnym Krzyżem Zasługi. Przez wiele lat był członkiem Zarządu Głównego SDP i wiceprezesem łódzkiego zarządu tego stowarzyszenia.

Pochowany został na cmentarzu w Justynowie.

Ryszard Poradowski