Kultura w Rzgowie

Ukazała się książka „Kultura w Rzgowie. Z dziejów Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej”. Czytelnik dowiaduje się z niej, że ta nieduża, podłódzka miejscowość w 2020 roku wzbogaciła się o wspaniały, imponujący wyglądem i rozmiarami obiekt – Dom Kultury, zwany też przez miejscowych Pałacem Kultury. Obiekt kosztował 17 milionów złotych i po przeprowadzkach mieści teraz dwie placówki – Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną.

       Rzgowscy pracownicy kultury i bibliotekarze mają teraz do dyspozycji pomieszczenia o łącznej powierzchni dwóch i pół tysiąca metrów kwadratowych. Mają doskonałe warunki do rozwijania działalności kulturalnej, która w ciągu minionych dekad zawsze była tu żywa, budziła respekt i uznanie. Wystarczy prześledzić dzieje i osiągnięcia Zespołu Pieśni i Tańca „Rzgowianie”, aby z podziwem patrzeć na poczynania stuosobowego zespołu tancerzy, śpiewaków i orkiestry i mieć wyobrażenie o innych formach działalności Gminnego Ośrodka Kultury. „Rzgowianie” występowali w kilkunastu krajach Europy, są zdobywcami wielu nagród i laureatami licznych konkursów.

       Mieszkańcy Rzgowa mogą być też dumni z chóru „Camerata” i orkiestry dętej, której tradycje sięgają 1907 roku. Osoby z aspiracjami artystycznymi mogą wziąć udział w innych formach działalności tej placówki, na przykład: zapisać się do koła rękodzieła artystycznego, zespołu wokalnego czy pracowni plastycznej.

       Miłośnicy czytelnictwa mogą wybierać interesujące ich pozycje spośród 27 tysięcy książek ulokowanych na półkach, których łączna długość w przestronnych bibliotecznych pomieszczeniach wynosi 400 metrów.

       Autorami książki są: Ryszard Poradowski, długoletni redaktor naczelny „Gazety Rzgowskiej” i Anna Malinowska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie.

       Książka wydana została w Intrografie w Łasku.

To niejedyna pozycja o dziejach Rzgowa i okolic autorstwa Ryszarda Poradowskiego.

       Ryszard Poradowski to przede wszystkim historyk, dziennikarz, dokumentalista. Z wrodzoną dociekliwością bada dzieje swojej małej ojczyzny. Zawsze z aparatem na szyi przemierza drogi i dróżki, rozmawia z ludźmi, sprawdza, dokumentuje i publikuje obrazki zarówno z dziejów przeszłych, jak i ze współczesnych dokonań i inicjatyw miejscowych, którym się chce i  mają pomysły, by rozwijać i integrować miejscowe społeczeństwo. Jestem przekonana, że działania redaktora Poradowskiego przyczyniły się do faktu, że Rzgów i okolice wpisują się na naszych oczach na mapę polskich miejsc atrakcyjnych turystycznie.

 Grażyna Bożyk

Ireneusz Kampinowski

Łódź, kwiecień 2021 rok