OŚWIADCZENIE ZARZĄDU ŁÓDZKIEGO SDRP

Zarząd Łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej wyraża protest i głębokie zaniepokojenie skandalicznym naruszeniem zasad praworządności poprzez wtargnięcie funkcjonariuszy CBŚ do redakcji „Faktów i Mitów” 15 lutego bieżącego roku. Działając na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi funkcjonariusze CBŚ przez jedenaście godzin prowadzili rewizję w redakcji wynosząc dyski z materiałami redakcyjnymi, notatki dziennikarzy i dokumenty finansowe. Zatrzymano redaktora naczelnego i wydawcę tygodnika Romana Kotlińskiego podejrzewanego o rzekome działania kryminalne.

Nie ustosunkowujemy się do decyzji o zatrzymaniu podejrzanego, ale nie możemy milczeć wobec faktu łamania konstytucyjnych zasad demokratycznego państwa prawnego, wolności prasy (art. 4), nieprzestrzegania wolności i ochrony tajemnicy komunikowania (art. 49), a także niszczenia fundamentu wolnej prasy – tajemnicy dziennikarskiej i zaglądania do danych osobowych współpracowników i informatorów dziennikarzy. Jest to łamanie przyjętych wzorców i praw naszego środowiska. Żądamy oficjalnych wyjaśnień i ukarania winnych podjęcia tak bezprecedensowej decyzji. Tym bardziej, że tygodnik „Fakty i Mity” należy do pism opozycyjnych wobec obecnie panującej władzy i nie chcemy, aby ktokolwiek obarczał ją odpowiedzialnością za wykorzystywanie służb specjalnych do łamania krytyki prasowej.

Nie możemy także nie wyrazić zdumienia, że ten karygodny czyn łódzkiej prokuratury nie znalazł słów potępienia dziennikarzy z innych łódzkich tytułów. Czyż byście koledzy uważali, że wszystko było zgodnie z zasadami prawa? Obyście nie musieli w przyszłości przeżywać podobnego nalotu policji i zaglądania do Waszych komputerów. Nasz Zarząd jednak w pełni popiera zespół redakcyjny „FiM” w ich nierównej walce o własne prawa. Trzymajcie się, koledzy, jesteśmy z Wami!

Zarząd Oddziału SDRP