Zapaliliśmy znicze na grobach naszych Koleżanek i Kolegów

Od lat w okresie Wszystkich Świętych członkowie Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej odwiedzają groby Koleżanek i Kolegów i zapalają znicze. W tym roku od 25 października do 10 listopada byliśmy – podobnie jak w roku ubiegłym – na ponad 80 grobach na największych łódzkich nekropoliach i na cmentarzach w województwie łódzkim.

       Grażyna Bożyk zapaliła lampki z napisem „Stowarzyszenie Dziennikarzy RP. Pamiętamy” na kilkunastu grobach dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizyjnych na cmentarzach komunalnym na Zarzewie oraz  na cmentarzu katolickim przy ul. Zakładowej 4.

       Krzysztof Komorek odwiedził siedem innych grobów dziennikarzy na cmentarzu katolickim na Zarzewie.

       Zofia Kraszewska, Krystyna Namysłowska i Ireneusz Kampinowski znicze od naszego stowarzyszenia zapalili na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Ogrodowej na ponad 20 grobach dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizyjnych oraz pisarzy, którzy współpracowali ze środkami masowego przekazu.

Także przy ul. Ogrodowej, na cmentarzu ewangelicko-augsburskim lampki pamięci na grobach łódzkich dziennikarzy zapalił Zbigniew Zaliński. Kilka tygodni temu na tym cmentarzu spoczęła Grażyna Papier, która pracowała w „Naszym Życiu” i „Głosie Robotniczym”, później na stałe związała się Rozgłośnią Polskiego Radia w Łodzi, w której spędziła ponad 30 lat.

       Marian Strzelecki odwiedził 20 grobów dziennikarzy różnych pism oraz dziennikarzy radiowych i telewizyjnych na „Dołach”. W tym roku pochowani tam zostali Alina Poniatowska, publicystka, długoletnia redaktor „Dziennika Łódzkiego i Antoni Szram, działacz kulturalny, historyk sztuki, założyciel Muzeum Historii Miasta Łodzi i Muzeum Kinematografii, znawca i popularyzator zabytków Łodzi, prezes oddziału łódzkiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej.

       Zdzisław Marzec i Jerzy Zakrzewski odwiedzili groby zmarłych redaktorów z wydawnictw technicznych Sigma NOT pochowanych na kilku łódzkich cmentarzach.

       Krystyna Tamulewicz wraz z mężem lampki pamięci zapalili na cmentarzu rzymskokatolickim „Mania” przy ul. Solec.

Pamiętaliśmy także o kolegach spoczywających na cmentarzach województwa łódzkiego. Lampki z logo SDRP pojawiły się, m.in.: na cmentarzach w Łasku i Sieradzu, a także w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie w tym roku spoczął Paweł Larecki, redaktor „Głosu Robotniczego”, „Dziennika Łódzkiego”, „Kuriera Polskiego”, współpracownik kilkunastu pism regionalnych. Tamtejsze groby odwiedził przewodniczący Oddziału Łódzkiego SD RP Ryszard Poradowski. 

Ireneusz Kampinowski

Łódź, listopad, 2019 r.

Ireneusz Kampinowski przy grobie Zdzisława Kułakowskiego,

który był jednym z założycieli i pierwszym wydawcą „Dziennika Łódzkiego”, redaktorem odpowiedzialnym tej gazety w latach 1884–1886

 

                                                         

                           Krystyna Namysłowska zapala znicze na grobach zasłużonych łódzkich redaktorów radiowych – Bolesława Busiakiewicza i Arnolda Borowika

Każdego roku zapalamy znicz na grobie seniora łódzkich dziennikarzy Mieczysława Jagoszewskiego