ZMARŁ RED. HENRYK MĄKA

Na swą ostatnią wachtę odszedł wielki miłośnik morza, znakomity pisarz i reportażysta.
Zmarł 26 września 2016 roku w Warszawie. Jego popularne książki o tematyce morskiej ukazały się w łącznym nakładzie 1,4 mln egzemplarzy, także w językach obcych.

Był piotrkowianinem z krwi i kości (ur. 20.01.1930 r.), ale od dziecka ciągnęło go w świat i do pisania. Już jako licealista współpracował z „Głosem Piotrkowskim”, „Pokoleniem” i „Nową Wsią”, także podczas studiów drukował wiele artykułów. Praktykę dziennikarską odbył w Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia. Potem pracował na odpowiedzialnych stanowiskach w wielu periodykach, m.in.: „Głosie Szczecińskim”, „Tygodniku Morskim”, „Jantarze”, „Głosie Pracy”, „Morzu”. Nawet przejście na zasłużoną emeryturę (1992 r.) nie spowodowało spadku aktywności dziennikarskiej i pisarskiej red. H. Mąki.

Jego pasją były podróże i poznawanie świata, kochał też morze. Bogate doświadczenie wykorzystał w kilkudziesięciu książkach i tysiącach artykułów dziennikarskich. Jego książki o tematyce marynistycznej cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. Za swój dorobek otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in.: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Był członkiem SDP i SDRP, a także wielu stowarzyszeń propagujących morze.

Choć niemal całe życie spędził poza Piotrkowem, z rodzinnym miastem, z którym związane są początki Jego pisarstwa i kariery dziennikarskiej, utrzymywał żywe kontakty do ostatnich swoich dni…

Cześć Jego pamięci!

Oddział Łódzki SDRP