Znicze na grobach dziennikarzy – 2023

Od lat w okresie Wszystkich Świętych członkowie Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Oddział w Łodzi odwiedzają groby Koleżanek i Kolegów i zapalają znicze z napisem „Stowarzyszenie Dziennikarzy RP. Pamiętamy”. W tym roku w naszej dorocznej akcji uczestniczyli: Ryszard Poradowski, który pojechał na groby dziennikarzy w Piotrkowie Trybunalskim i w Łasku, Janina Smoleń była na cmentarzu w Widawie, Zofia Kraszewska, Ireneusz Kampinowski i Zbigniew Zaliński zapalili lampki na grobach na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej, Grażyna Bożyk i Krzysztof Komorek uczcili pamięć dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizyjnych na cmentarzach komunalnym oraz katolickim na Zarzewie.

Oddział łódzki SDRP wydaje folder pt. „Szlakiem pamięci”, w którym do tej pory zamieszczono blisko 400 biogramów zmarłych dziennikarzy Łodzi i województwa łódzkiego. Ich lista wciąż się wydłuża.

W 2023 roku odeszli od nas:

BADZIAK KAROL (1932-2023), wieloletni publicysta krajowej i zagranicznej prasy, redaktor „Dziennika Łódzkiego”, „Odgłosów”, „Karuzeli”, „Wiadomości Produkcyjnych”, tygodnika „Solidarność Ziemi Łódzkiej”, miesięcznika „Piotrkowska 104” oraz „Sieradzkiego Gońca”, autor „Alfabetu łódzkiego” i zbioru felietonów „Poważne żarty”. Pochowany na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Łodzi, ul. Ogrodowa 43.

LISIECKI PAWEŁ (1955-2023), redaktor „Głosu Porannego”, „Dziennika Łódzkiego”, „Wiadomości Dnia”, warszawskiego „Kuriera Polskiego”, „Nie rzucim ziemi…”, „Nad Wartą” i TVP Łódź, stały współpracownik kilkunastu pism krajowych i regionalnych. Pochowany na cmentarzu w Brzeźniu.

PETERA WOJCIECH (1966-2023), redaktor „Trybuny Łódzkiej” i „Wiadomości Dnia”, współpracownik gazet regionalnych. Cmentarz w Kuczkowie, gm. Kutno.

ROSALAK MACIEJ (1947-2023) pracował w wielu redakcjach, między innymi w: „Expressie Wieczornym”, „Życiu Gospodarczym”, „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Demokratycznym”, „Kurierze Polskim”. Od sierpnia 1991 do marca 1992 roku był redaktorem naczelnym „Dziennika Łódzkiego”. Autor książek „Od Gdyni do Portu Północnego”, „Reduta Września”, „Tsunami historii”, „Wielkie zarazy ludzkości” i innych. Cmentarz Stare Powązki w Warszawie.

SZEWCZYK DARIUSZ (1954-2023) pracował w Radiu Łódź od 1991 roku, początkowo jako inżynier potem dyrektor ds. techniczno-administracyjnych. W latach 2006-2010 i 2016-2021 pełnił funkcję prezesa Radia Łódź. W 2022 roku został zastępcą dyrektora Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim w Łodzi, ul. Ogrodowa 39.

WILEŃSKA-JAWORSKA JADWIGA (1946-2023), długoletnia redaktorka Telewizji Łódź, w której pracowała od 1967 roku, autorka ponad 150 reportaży i filmów dokumentalnych, zrealizowała kilkaset programów z cyklu „Filmowa Encyklopedia Łodzi i okolic”, realizowała również „Turystyczną Encyklopedię Regionu”. Spoczęła na cmentarzu św. Antoniego na Mani w Łodzi.

WESOŁOWSKI PIOTR (1964-2023) pracował 30 lat w oddziale łódzkim „Gazety Wyborczej”, autor monografii „100 lat Widzewa”, współautor kilku książek i zbioru reportaży, wykładowca akademicki, od 2018 roku redaktor w Telewizji „Toya”. Pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu „Doły” w Łodzi.

Ireneusz Kampinowski

W 2023 roku zdjęcia wykonali:

Ryszard Poradowski w Piotrkowie i Łasku (Kissoń i Iwanicki)

Zofia Kraszewska – Cmentarz Stary (Jagoszewski, Nieciecki)

Ireneusz Kampinowski – Cmentarz Stary (Aniela Kulpińska i Zdzisław Kułakowski)

Nina Smoleń cmentarz w Widawie (Sławomir Orlicki).

Krzysztof Komorek – Zarzew Łódź (katolicki)

Jarosław Bożyk – Zarzew Łódź (komunalny)